Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
Rezervovat ubytování Rezervovat stůl v restauraci

Akce a výstavy

U příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. se na jižní Moravě bude konat řada výstav a dalších akcí.

  • Slavnostní příjezd kopie Svatováclavské koruny z hradu Karlštejna, která bude vystavena pro veřejnost na hradě Veveří o víkendu 30. dubna - 1. května 2016. Více informací o kopii Svatováclavské koruny naleznete na stránkách Národního památkového ústavu.

  • Výstava Lucemburkové a klášter Portal Coeli připomene zásluhy Karla IV. o rozvoj kláštera a celého panství v souvislosti s jeho hlubokou křesťanskou vírou.
  • Jihomoravské muzeum ve Znojmě uspořádá v květnu a červnu na Znojemském hradě výstavu České korunovační klenoty na dosah, která představí mistrovské repliky českých korunovačních klenotů a dalších exponátů vztahujících se k životu a vládě Karla IV.
  • Od května do září bude znojemský hrad hostit také výstavu Karel IV. a jihozápadní Morava, která návštěvníkům připomene, jak se Karlova vláda vepsala do osudů zdejší krajiny a obyvatelstva.
  • V rajhradském Památníku písemnictví na Moravě to bude zpřístupněna výstava knih z doby Karla IV nazvaná Léky proti štěstí a neštěstí. Bude to prezentace literárních děl, spjatých s dobou Karla IV. a s jeho aktivitami, představující také jejich vliv na umělce i čtenáře v následujících staletích.
  • Od března do konce roku 2016 bude na Špilberku zpřístupněna výstava představující město Brno za lucemburské éry. V jejím rámci se v březnu uskuteční speciální program s ukázkami života na Špilberku v lucemburské době, kdy zde pobývala moravská markrabata a kdy se sem na delší čas uchýlila i první manželka Karla IV. Blanka z Valois poté, co jí král Jan Lucemburský uložil pobyt mimo Prahu.
  • Téma Karla IV. se promítne také do programu květnové Muzejní noci na Špilberku.
  • Výstavu s lucemburským tématem na druhém brněnském hradě Veveří, který byl rovněž rezidencí moravských markrabat, připravuje Národní památkový ústav.
  • Prezentaci vztahu lucemburských markrabat k brněnským augustiniánům připravuje také Mendelovo muzeum v Brně, zajišťující turistický program prohlídek starobrněnského kláštera – nového sídla augustiniánů.